Archives

ONE-YEAR LONG-TERM FOOD STORAGE

I believe one-year of food storage is in everyone’s reach.  There are many reasons why people don’t put away a year of food storage, even when they believe it is important.  Not enough room, cost too much, too complicated and difficult to do, and several more reasons are generally given for people’s inaction.

I going to try to overcome all these objections today.

One-half of the world’s population survives on 1 bowl of rice a day.  While 1 bowl of rice is better than nothing at all, we can do better.  I’ve said it before and I’ll repeat it here, “FOOD IS CHEAP”.  In the western world the cost of food is very inexpensive.  A 50 lb bag of rice is $18, a 25 lb bag of flour is $7, a 25 lb bag of beans is $14, a $25 lb bag of sugar is $12.

When you can put away one year of food for 1 person for $50 a month for 13 months ($650 total),  the “I can’t afford it” reason really doesn’t hold up.  I am going to walk you through how much to store and where to get it so the “I don’t know  where to start or It’s too complicated “ reason won’t be a problem anymore.

Let’s get started!

 

How Much Do I Store

Using the basic LDS Church food storage calculator (Google it), here is the suggested minimum for a year of food storage for 1 person.

  • Grains                                   300 lbs
  • Legumes                               60 lbs
  • Sugars                                   60 lbs
  • Milk                                       75 lbs
  • Oil                                      3 gallons
  • Baking Powder                        1 lb
  • Baking Soda                            1 lb
  • Yeast                                      1 lb

 

There is some flexibility in each category to meet individual taste.  Store ½ of the above quantities for children under 8 years old.  Store less milk for men over 30 years old and for women past child-bearing years.   I store more Baking Powder, Baking Soda, and Yeast than they suggest because I plan on baking.

 

I  believe it is essential to add spices to the storage to help avoid food fatigue.  Here are my suggestions.  I buy them at Sam’s Club or Costco.  The total cost is about $60.

  • Chili Powder                    1 lb
  • Cinnamon, ground          1 lb
  • Cumin, ground             1/2 lb
  • Garlic, granulated            1 lb
  • Spaghetti Seasoning       2 lbs
  • Pepper Corns                    1 lb
  • Red Pepper Flakes           1 lb
  • Taco Seasoning                 1 lb
  • Salt                                 12 lbs
  • Beef Bouillon                    2 lbs
  • Chicken Bouillon               2 lbs

 

Here is my basic 1 year food storage.  The total cost is currently $650 or $1.78 per day.  It will provide at least 2000 calories per day.  I buy the Rice, Flour, Rolled Oats, Pasta, Wheat, Black Beans, Pinto Beans, Potato Flakes, Dehydrated Onions, Milk, and Sugar from the LDS Cannery.  http://kissurvival.com/food-storage-cheap-easy/.   Some items are already canned and are ready to buy.  Other items you’ll need to can at the cannery but don’t worry, everyone is welcomed at the cannery, even us gentiles, and the staff is very helpful .

I buy the Spices,  Oil, Tomato Sauce, Bouillon, Multi Vitamins, Baking Soda, Baking Powder, and Yeast from Sam’s Club or Costco.  I also buy Frozen Corn and Peas at Costco then dehydrate them myself http://kissurvival.com/dehydrating-corn-and-peas/ and then can them in #10 cans using the LDS cannery home canner  http://kissurvival.com/diy-home-canning-with-10-cans/.   I buy the Corn Meal, Steel Cut Oats, Black Eyed Peas, and Lentils in 25 lb bags at my local Winco grocery store and then can them in #10 cans using the LDS cannery home canner.  Finally, If you like a little heat on your food, buy the hot sauce at the Dollar Store.

 

Item

Qty

Units

Lbs.

Cost

GRAINS (300 lbs.)

Rice, white

17

#10 cans

100

$65

Corn Meal

2

#10 cans

12

$22

Flour, white

10

#10 cans

50

$26

Oats, Rolled

10

#10 cans

25

$26

Oats, Steel Cut

2

#10 cans

12

$19

Pasta

7

#10 cans

25

$30

Red Wheat

7

#10 cans

50

$24

White Wheat

5

#10 cans

25

$17

BEANS (60 lbs)

Black Beans

5

#10 cans

30

$22

Pinto Beans

2

#10 cans

10

$9

Black Eyed Peas

2

#10 cans

10

$12

Lentils

2

#10 cans

10

$12

VEGETABLES

Potato Dices, Dehydrated

2

#10 cans

7

$14

Potato Flakes, Dehydrated

2

#10 cans

7

$6

Corn, Dehydrated

3

#10 cans

12

$33

Peas, Dehydrated

2

#10 cans

6

$24

Onions, Dehydrated

2

#10 cans

7

$13

Tomato Sauce

3

#10 cans

16

$9

Non-Fat Dry Milk

24

#10 cans

35

$65

Oil

3

gallons

$36

Sugar, granulated

20

#10 cans

60

$45

COOKING ESSENTIALS

Baking Soda

2

lbs

$3

Baking Powder

2

lbs

$5

Yeast

2

lbs

$7

Bouillon, Beef/Chicken

4

lbs

$15

CONDIMENTS

Hot Sauce

6

bottles

$6

SPICES

Chili Powder

1

lbs

$5

Cinnamon, ground

1

lbs

$5

Cumin, ground

0.5

lbs

$5

Garlic Powder or granules

1

lbs

$6

Spaghetti Seasoning

2

lbs

$12

Pepper, whole corns

1

lbs

$8

Red Pepper, crushed

1

lbs

$5

Taco Seasoning

1

lbs

$5

Salt

12

lbs

$8

Multi Vitamins

1

bottle

$12

 

Total Cost is currently $628.

If you don’t have a wheat grinder then cut the wheat storage to 4 cans and increase the flour and other grains.

 

Let’s dress-down this basic 1-year plan for those on a real shoestring budget and then dress-up the plan for those who have a little more money and want some more variety.

 

Bare-Bones 1- Year Food Storage

The  Bare-Bones plan will provide at least 1800 calories per day and utilizes high calorie grains.

From the grain category, cut out the Corn Meal and Steel Cut Oats.  From the Legume category, cut out the Black Eyed Peas and Lentils.  From the Vegetable category, cut out the Potatoes, Corn, and Peas.  Leave everything else the same.

You can buy almost everything at only 2 stores.  Buy the Rice, Flour, Rolled Oats, Pasta, Wheat, Black Beans, Pinto Beans,  Dehydrated Onions, Milk, and Sugar from the LDS Cannery.  Buy the Spices,  Oil, Tomato Sauce, Bouillon, Multi Vitamins, Baking Soda, Baking Powder, and Yeast from Sam’s Club or Costco.  If you want some hot sauce, buy it at the Dollar Store.

The total cost of the Bare-Bones 1-Year Supply is currently $495.  That is only $1.36 per day.

 

Dressed-Up 1-Year Supply

The easiest way to dress up the Basic 1-Year Supply is to add some commercially available freeze-dried  and dehydrated food.  I like Augason Farms products for both quality and price.

The first addition is a 30 day supply that currently sells at Costco for $139.  It comes packaged in 48 #2.5 cans and supplies 2070 calories per day for 30 days.  Here is what is included:

Augason Farms Emergency Food Storage Kit – 30 day – 1 Person

  • 1 can Vegetarian Meat Substitute Beef (flavored)
  • 1 can Vegetarian Meat Substitute Bacon Bits (flavored)
  • 1 can Vegetarian Meat Substitute Chicken (flavored)
  • 1 can Dried Whole Eggs
  • 2 cans Dehydrated Potato Gems
  • 2 cans Dehydrated Potato Dices
  • 1 can Dehydrated Chopped Onions
  • 2 cans Freeze-Dried Sweet Corn
  • 2 cans Freeze-Dried Broccoli Florets & Stems
  • 4 cans Honey Coated Banana Slices
  • 1 can Freeze-Dried Sliced Strawberries
  • 2 cans Cheesy Broccoli Soup Mix
  • 3 cans Creamy Potato Soup Mix
  • 3 cans Chicken Noodle Soup Mix
  • 3 cans Southwest Chili Mix
  • 2 cans Orange Delight Drink Mix
  • 2 cans Chocolate Morning Moo’s Milk Alternative
  • 2 cans Country Fresh 100% Instant Nonfat Dry Milk
  • 4 cans Long Grain White Rice
  • 6 cans Creamy Wheat Cereal
  • 3 cans Buttermilk Pancake Mix

 

I suggest buying 1-3 kits and then adding them to the Bare-Bones 1-Years Supply.   The Bare-Bones 1-Years Supply and 3 Augason Farms Kits would cost $912.  That’s $2.50 per day for more than 2000 calories per day of great food.

 

For those that want to dress-up their supply a little more, I suggest buying another Augason Farms Kit available through Sam’s Club online and delivered right to your door.  The kit is advertised as a 3 month supply for 2 people or a 6 month supply for 1 person.   It is 54 #10 cans and provides 1200 calories per day.   The kit is $549 delivered but only from Sam’s Club online.  If you consume a minimum of 1800 calories per day, then this kit on it’s own is really a 4 month supply of food for 1 person.  Here is what’s in the kit:

Augason Farms Emergency Food Storage Kit – 3 months – 2 people

  • 2 cans Long Grain White Rice (47 servings per can)
  • 6 cans Hard White Wheat (51 servings per can)
  • 2 cans Elbow Macaroni (26 servings per can)
  • 2 cans Six Grain Pancake Mix (21 servings per can)
  • 2 cans Cornmeal (47 servings per can)
  • 4 cans Dehydrated Potato Dices (20 servings per can)
  • 2 cans Freeze Dried Sweet Corn (23 servings per can)
  • 2 cans Dehydrated Sweet Peas (20 servings per can)
  • 2 cans Freeze Dried Broccoli Florets & Stems (28 servings per can)
  • 2 cans Dehydrated Sliced Mushrooms (36 servings per can)
  • 1 cans Dehydrated Spinach Flakes (45 servings per can)
  • 3 cans Dehydrated Carrot Dices (29 servings per can)
  • 1 cans Dehydrated Diced Red & Green Bell Peppers (113 servings per can)
  • 3 cans Honey Coated Banana Slices (21 servings per can)
  • 3 cans Country Fresh 100% Instant Nonfat Dry Milk (39 servings per can)
  • 2 cans Chocolate Morning Moo’s® Low Fat Milk Alternative (57 servings per can)
  • 2 cans Vegetarian Meat Substitute Bacon (flavored) (192 servings per can)
  • 2 cans Vegetarian Meat Substitute Beef (flavored) (40 servings per can)
  • 2 cans Vegetarian Meat Substitute Chicken (flavored) (41 servings per can)
  • 2 cans Vegetarian Meat Substitute Taco (flavored) (30 servings per can)
  • 1 cans Pinto Beans (52 servings per can)
  • 1 cans Lentils (48 servings per can)
  • 1 cans Black Turtle Beans (49 servings per can)
  • 1 cans Dark Red Kidney Beans (50 servings per can)
  • 1 cans Baby Lima Beans (44 servings per can)
  • 2 cans Chocolate Fudge Brownie Mix (45 servings per can)

 

If you add this kit to the Bare-Bones 1-year supply and 2 of the 30 day Augason Farms 30 day Kit, you will have a great year supply of food.  You can even reduce the grains, legume, and milk quantities in the Bare-Bones Food Supply by 25% -33% because these items are included in the Augason Farms Kits.  The total cost would be $1250. The cost would be $3.43 per day.

 

The only addition you’ll need for any of these food supply plans is some cooking appliances.  You’ll need a rice cooker, bread maker and pressure cooker.  Here are my suggestions.  These all are very energy efficient.

Rice Cooker

 

Bread Maker

 

Pressure Cooker

 

You can add all three appliances for as little as $106, delivered to your home.

That’s it for today.  Three 1-Year food storage plans that range in cost from $495  to $1250.  One plan provides 1800 calories per day, the other two plans provide at least 2000 calories per day.  Storage life of most items is 30 years.  The exceptions are flour (15 years storage life), canned tomato sauce (2-3 years), oil (2-3 years if left sealed), yeast (5 years if stored in a freezer), and spices (5-7 years).  You’ll need to rotate the tomatoes and the oil.  Possible solutions are to buy dehydrated tomato sauce in a #10 can and to seal the spices in vacuum pack food saver bags and then seal them in a #10 can while you have the home canner from the LDS cannery.  This will extend the storage life to 30 years for the tomato sauce and 20 years for the spices.

 

 

Ed Rogers
Copyright “Keep It Simple” 2013. All Rights Reserved.

Comments are closed.